• BERMAK ENERJİ METAL VE BACA SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

MODÜLLER

TEK CİDARLI MODÜLLER

Bermak SW (Tek Cidarlı) Baca Sistemlerinin Başlıca Avantajları:

 • CE sertifikalı
 • TS EN 1856-1 ve TS EN 1856-2’e uygunluk
 • Aside karşı dayanıklılık
 • Kolay kontrol etme ve temizlik
 • Statik emniyet
 • Yangına ve neme karşı dayanıklılık
 • Yüksek kaliteli uzun ömürlü contalar
45 DERECE DİRSEK MODÜLÜ
90 DERECE DİRSEK
DÜZ MODÜL
TE MODÜL
TEMİZLEME TE MODÜLÜ

ÇİFT CİDARLI MODÜLLER

Bermak DW (Çift Cidarlı) Baca Sistemlerinin Başlıca Avantajları:

 • CE sertifikalı
 • TS EN 1856-1 ve TS EN 1856-2’e uygunluk
 • Yüksek kaliteli yalıtım
 • İç ve dış cidar arasında ısı köprüleri
 • Kolay kontrol etme ve temizlik
 • Aside karşı dayanıklılık
 • Statik emniyet
 • Yüksek kaliteli uzun ömürlü contalar
45 DERECE DİRSEK MODÜLÜ
90 DERECE DİRSEK
DÜZ MODÜL
TE MODÜL

AKSESUARLAR

ÇİFT CİDARLI BACA ŞAPKASI
DUVAR TİPİ SEHBA
DUVARA SABİTLEME KELEPÇESİ
KARE REDÜKSİYON
REDÜKSİYON
RÜZGAR ŞAPKASI
TEK CİDARLI BACA ŞAPKASI
YER TİPİ SEHBA

TEK CİDARLI BACALAR

Tek cidarlı bacalar tek katman olarak nitelendirilirler. Bu bacalarda tek kaplama olarak iç cidar malzemesi 316L kalite paslanmaz çelik kullanılarak üretim yapılır. Sağlam ve esnek yapısı ile TS EN 1856-1 ve 1856-2 standartlarına ve CE (Conformite Europeenne) Avrupa standartlarına uygun olarak üretilir.

Birbirine geçmeleri muf sistemi ile sağlanır. Negatif sistemlerde muflu geçme ile bağlantısı yapılır. Pozitif sistemde ise çalışan bacaların sızdırmazlıkları özel silikon conta ile bağlantıları yapılarak ve üzerine sızdırmazlık kelepçesi takılarak birbirinden ayrılamaz hale gelir

ÇİFT CİDARLI BACALAR

Çift cidarlı bacalar çok katman olarak nitelendirilirler. Bu bacalarda iç cidar malzemesi 316L kalite paslanmaz çelik, izolasyon malzemesi olarak 30mm kalınlığında taşyünü, dış cidar malzemesi olarak da isteğe bağlı 304 veya 430 kalite paslanmaz çelikten imalat yapılabilmektedir. Sağlam ve esnek yapısı ile TS EN 1856-1 ve 1856-2 standartlarına ve CE (Conformite Europeenne) Avrupa standartlarına uygun olarak üretilir.

Birbirine geçmeleri muf sistemi ile sağlanır. Negatif sistemlerde muflu geçme ile bağlantısı yapılır. Pozitif sistemde ise çalışan bacaların sızdırmazlıkları özel silikon conta ile bağlantıları yapılarak ve üzerine sızdırmazlık kelepçesi takılarak birbirinden ayrılamaz hale gelir.

KASKAD SİSTEMLERİ

Kaskad sistemi ile, birden çok yoğuşmalı cihaz birbirine seri olarak bağlanabilir ve birlikte kumanda edilebilir. Tek tek cihazların kapasitesinin toplamı kaskad sisteminin kapasitesini belirler. Bir kaskad sisteminde 2-9 arasında cihaz bağlanabilir.

Kaskad sistemleri pozitif veya negatif olarak tasarlanabilir. Yoğuşmalı cihazların atık gaz çıkış basınçları genellikle 100-250 Pa basınç aralığında değişir. Bu basınçlarda P1 sınıfı yani pozitif basınç sınıfına girer. Bu basınçlara uygun bir çap tasarımı yaparsanız sistem pozitif olur. Eğer bu çapların çok daha büyükleri ile tasarım yaparak hacmi büyütmek suretiyle basıncı 40 Pa altına düşürürseniz o zaman sisteminiz N1 sınıfı negatif basınç sınıfı olur.

Baca tasarımlarının daha küçük yapılması suretiyle fiyatları da düşürülebilir, bu nedenle de genelde kaskad sistemler pozitif tasarımlanır. Burada sistemi pozitif tasarlamak önemli değildir. Önemli olan bacanın montajını pozitif olarak yapabilmektir. Negatif bacada müsaade edilen sızdırmazlık değeri 2,0 (sızdırma miktarı/yüzey alanı) iken pozitif bacada bu değer 0,006 (sızdırma miktarı/yüzey alanı)’dır. Aradaki fark 333 kattır. Bir bacada pozitif testten geçmek için bacada ve birleşme noktalarında iğne ucu kadar delik olmamalıdır. Bu sebeple pozitif bir baca sadece gözle kontrol edilmemelidir. Mutlaka sızdırmazlık testine tabii tutulmalıdır.

HAVA ATIKGAZ SİSTEMLERİ

İç içe geçmiş iki boru vasıtasıyla birbirinden bağımsız iki hacimden oluşan bu sistemde, taze hava bacanın çatıdaki bitiş noktasından temin edilir. Baca ağzından alınan taze ve soğuk hava, ısıtılmış olan iç boruya temas ederek kullanıldığı için enerji verimliliği sağlanır. Hermetik yakıcı cihaz tarafından atılan atıkgaz içteki boru sayesinde çatı çıkışından tekrar atmosfere atılmaktadır.

Cihazların bağlantı yerleri özel adaptörlerden oluşmaktadır. Bu adaptörler sayesinde gaz ve yoğuşma sıvısının tamamen sızdırmazlığı sağlanmaktadır. Bu nedenle hava atıkgaz sistemlerine yoğuşmalı cihazlar da bağlanabilir.

Ortam havasından bağımsız çalışan cihazlar için kullanılan bu sistem sayesinde baca, yer sorunu olan binaların havalandırma veya aydınlık şaftlarına da kurulabilmektedir.

Toplam bacaya bağlanabilir cihaz sayısı 20 adettir. Her katta 1 veya 2 cihaz bağlanabilir. Ancak bağlantıların karşı karşıya getirilmesi durumunda iki yakıcı cihaz arasındaki bu mesafe en az 60 cm olmalıdır. Bağlantılar karşılıklı değil ise bu mesafe iki yakıcı cihaz arasındaki mesafe en az 30 cm olmalıdır.